Sommerferien er godt i gang på Det Grønne Museum ved Auning, hvor børn og voksne hver dag kan komme med på foderrunde, lave deres egen lædernøglering, få en gratis smagsprøve og gå på opdagelse i museets store udstillinger og udeområder.
Hele sommeren inviterer museet gæsterne med på en daglig foderrunde blandt de gamle danske husdyrracer. Her fortæller museets medarbejdere om arbejdet med at bevare de gamle danske racer og deres betydning for dansk landbrug gennem historien, mens gæsterne oplever dyrene helt tæt på. Antallet af pladser er begrænset, og interessen er stor blandt både børn og voksne.
Aktiviteter for hele familien
Rundt omkring på museet er der aktiviteter for både store og små. Børn kan blandt andet arbejde med læder og prøve kræfter med enkle teknikker fra tidligere tiders håndværk. Undervejs laver de deres egen lædernøglering, som de får med hjem som et ferieminde.
I udeområderne kan familien gå på opdagelse i museets Mini-Polakhus, hvor børn kan lege og få et indblik i livet som polsk landarbejderfamilie i begyndelsen af 1900-tallet. Der er også mulighed for at prøve styltegang, udfordre hinanden i kryds og bolle eller udforske børnenes jagttårn. Og hvis vejret viser sig fra en mere dansk side, er der masser af oplevelser i den indendørs legeudstilling Børnenes Gård.
Hver dag kan gæsterne også få en gratis smagsprøve på en dansk fortolkning af hummus lavet af danske ærter, lokale grøntsager og krydderier. Smagsprøven sætter fokus på bæredygtighed og planteprotein og knytter an til et af temaerne i udstillingen Under Solen: hvordan madkulturer og råvarer fra hele verden har påvirket den måde, vi spiser på i dag.
I løbet af sommeren kan gæsterne møde nogle af museets mange frivillige, der holder historien levende. I Besøgsmagasinet fortælles historier fra samlingerne, i Traktorværkstedet arbejdes der med historiske maskiner, og i Polakhuset kan man høre fortællinger om de mange udenlandske sæsonarbejdere, som gennem generationer kom til Danmark for at arbejde i landbruget. På udvalgte dage byder de frivillige også på pandekager med bærkompot lavet af bær fra museets egne haver.
Højt til vejrs og fuldtræffere
Hver eftermiddag byder sommerferien på en ekstra aktivitet. Fra mandag til onsdag kan gæsterne prøve klatresøjlen i museets indendørs skovudstilling STORT, mens der fra torsdag til søndag er mulighed for at prøve kræfter med bueskydning. Begge aktiviteter tilbydes mod en mindre merbetaling og giver et indblik i nogle af de færdigheder, der historisk har været knyttet til jagten og arbejdet i skoven.
Børn og unge under 18 år har gratis adgang til museet, og entrébilletten giver også adgang til nabomuseet Gammel Estrup Danmarks Herregårdsmuseum. Dermed er der rig mulighed for en hel dag med oplevelser for hele familien på Djursland.
Sommerferieaktiviteterne fortsætter frem til 9. august, og der er oplevelser på programmet hver eneste dag. Det fulde program kan ses på Det Grønne Museums hjemmeside.